آقای تبلیغ

پورتال جــامـع نیازمندی های ایران | خرید و فروش بی واسطه

تصویر شماره عکس | ساخت  یک ماده هوشمند با قابلیت‌های پوست بدن انسان
فناوری و تکنولوژی چهارشنبه 4 اسفند 1395 693بازدید

عکس | ساخت یک ماده هوشمند با قابلیت‌های پوست بدن انسان

پژوهشگران دانشگاه اِم‌آی‌تی موفق به ساخت و ایجاد ماده هوشمندی شده‌اند که عملکردی منافذ پوست انسان را دارد و با توجه به شرایط محیط پیرامون منبسط می‌شود یا انقباض میابد. این ماده متخلخل «اکستیک فعال» نامیده شده است. اکستیک در اصل به ساختار یا موادی گفته می‌شود که بافت آن از اشکال شبیه به هم مانند شش ضلعی یا مثلث ساخته شده است و هنگامی که کشیده می‌شود،‌ عمود بر نیروی اعمال شده ضخیم‌تر می‌شود.

محققان دانشگاه اِم‌آی‌تی این ماده را طوری طراحی نمودند که در هوای سرد، سخت‌تر می‌شود و به عنوان یک عایق قوی‌ تر عمل می نماید. در مقابل وقتی که این ماده در هوای گرم قرار می‌گیرد منافذ خود را باز خواهر نمود تا گردش هوا آسان‌تر شود.

«اسکایلار تیبیتس» از معماران رایانه‌ای دانشگاه اِم‌آی‌تی و گروهش برای مدت‌های طولانی تلاش فراوان انجام شد تا مواد قابل برنامه‌ریزی شبیه به محصول کنونی را تولید کنند. این مواد هوشمند طوری هستند که می‌توانند بر اساس دستورالعمل‌هایی که طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی برای آنها در نظر گرفته شده است شکل و ظاهر خود را تغییر دهند.

تیبیتس و گروهش پیش از این توانستند موادی مانند از جمله چوب، چرم، و فیبرهای کربنی را به همراه فیبرهای مبتکرانه جدید قابل برنامه‌ریزی کنند. در این فرآیند محققان ساختار طبیعی ماده را در اختیار گرفتند، آن را با روش‌های اختصاصی تجدید ساختار نمودند، و سپس با یک منبع انرژی مانند دما، رطوبت، نور یا فشار آن را فعال کردند.

محققان امِ‌آی‌تی پیش از این نیز موفق به ساخت کفشی شدند که می‌توانست از یک ورقه تخت و معمولی به یک کفش کامل تبدیل شود. در کنار آن همچنین یک میز قهوه صاف طراحی شد که پس از خروج از جعبه، به صورت خودکار شکل اصلی خود را پیدا می‌کرد.

ولی تیبیتس و گروهش قدم های بلندتری در این زمینه برمی‌دارند و بر این باورند که این مواد قابل برنامه‌ریزی می‌توانند توسط طراحان بزرگ در حوزه ترکیب پوشش‌های هوشمندانه متناسب با مد مورد استفاده قرار بگیرند و بر اساس آن لباس‌های مقاوم در مقابل شرایط جوی و رطوبت تولید شود.

در این تصویر منافذ گسترش یافته‌اند تا در هوای گرم امکان گردش نسیم تازه ایجاد شود.

آقای تبلیغ