آقای تبلیغ

پورتال جــامـع نیازمندی های ایران | خرید و فروش بی واسطه

تصویر شماره عکس | طراحی کامپیوتر کوانتومی به اندازه‌ زمین فوتبال
فناوری و تکنولوژی شنبه 7 اسفند 1395 672بازدید

عکس | طراحی کامپیوتر کوانتومی به اندازه‌ زمین فوتبال

کامپیوترهای کوانتومی که بر پایه یون‌های به دام افتاده کار می‌کنند،اینها توانایی این را دارند  که  محاسبات را سریعتر از کامپیوتر‌های امروزی انجام دهند و حتی محاسبات پیچیده‌ای که کامپیوتر‌های امروزی قادر به حل آن نیستند را حل نمایند.

 یک گروه بین‌المللی از فیزیکدانان، پیشنهاد پیاده سازی طرح ساخت کامپیوتر کوانتومی عظیمی را با تکیه بر فناوری‌های موجود ارئه دادند که ابعادی معادل یک زمین فوتبال را در بر دارد. این کامپیوترهای  کوانتومی قادر هستند که  پیچیده‌ترین مسائلی که ابر رایانه‌های امروزی قادر به حل آنها نمی‌باشند حل نمایند.

کامپیوتر کوانتومی

 کامپیوتر کوانتومی چیست؟ این کامپیوترها قادرند با تکیه بر خصوصیات کوانتومی ذرات زیر اتمی، بعضی محاسبات را به‌شکل نمایی سریع‌تر از کامپیوترهای امروزی انجام دهند.

در کامپیوترهای معمولی محاسبات در مبنای ۲ انجام می‌شود و هر بیت (واحد اطلاعات) در یکی از دو وضعیت صفر (خاموش) و یک (روشن) قرار خواهد گرفت. ولی در کامپیوترهای کوانتومی واحد اطلاعات که به آن کیوبیت (qbit) گفته می شود، می‌تواند صفر، یک یا مقداری بین آن‌ها را داشته باشد.

فیزیکدانان با بکار گرفتن قوانین حیرت آور فیزیک کوانتومی توانستند راه‌هایی را برای محاسبات فوق‌العاده سریع بر اساس این خصوصیات طراحی نمایند.

طرح کامپیوتر جدید

گروه بین‌المللی فیزیکدانان با سرپرستی وینفرید هنزینگر از دانشگاه ساسکس، طرحی برای ساخت کامپیوتر کوانتومی به طریق یون‌های به‌دام افتاده ارائه دادند، که از فناوری‌های موجود استفاده خواهنند نمود. در این روش، یون‌ها درون میدانی مغناطیسی به ‌دام افتاده و هر یک از آنها، نقش یک کیوبیت را خواهند داشت.

هزینه‌ای که برای ساخت این کامپیوتر برآورد شده حدود ۱۲۶ میلیون دلارمی باشد. ابعاد این کامپیوتر کوانتومی پس از ساخت برابر یا یک زمین فوتبال خواهد شد.

توان پردازش

پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین کامپیوترهای امروزی نیز نمی‌توانند عددی ۲۰۴۸ بیتی که ۶۱۷ رقم دارد را به عوامل اول تجزیه کند، ولی این کامپیوتر کوانتومی با استفاده از ۴۰۹۶ کیوبیت این مسئله را طی مدت ۱۱۰ روز حل خواهد کرد.

کامپیوترهای کوانتومی که بر پایه یون‌های به دام افتاده کار می‌کنند، قادرند تا محاسبات را سریعتر از کامپیوتر‌های امروزی انجام دهند و حتی محاسبات پیچیده‌ای که کامپیوتر‌های موجود قادر به حل آن نیستند را حل کنند.

 

 

آقای تبلیغ